а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвод

мн. одводи
Вид збор: Именка, машки род
1. Одведување на вода, струја.
Англиски: outflow Албански: përçues
Примери:
Тие поставија нови цевки за одвод на вода.
2. Средство, инсталација за одведување на вода, струја.
Албански: gyp përçues
Примери:
Ни се расипа одводот на канализацијата.
3. Млада гранка што расте непосредно од стеблото.
Англиски: twig Албански: degë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи