а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одводни

одводнат
Вид збор: Глагол, свршен
Одведе вода од мочурлива земја, исуши блато, мочуриште.
Англиски: drain
Примери:
Селаните го одводнија големото блато и го претворија во плодно земјиште.
Изведенки
1. одводнува несв.
одводнуваат
2. одводнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи