а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одводник

мн. одводници
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што служи за одведување на нешто (канал, цевка).
Англиски: draining
Примери:
одводник на вода
електричен одводник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи