а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвнатре

Вид збор: Прилог
Од внатрешната страна, од внатрешноста на нешто.
Англиски: inside
Примери:
Одвнатре се слушна гласот на мајка му.
Ја заклучи вратата одвнатре.
Носеше кожено палто со волна одвнатре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи