а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвинти

одвинтат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44214
1. Отвори, одврти нешто стегнато со винт.
Англиски: screw off Албански: shpërdredh, çvidhos
Употреба: Технологија
Примери:
Ги одвинти сите делови од машината.
2. (се одвинти) Се одврти, стане лабаво.
Англиски: unwind Албански: çvidhoset, çlirohet
Примери:
Оваа навртка се одвинти.
Изведенки
1. одвинтува несв.
(се) одвинтуваат
2. одвинтување ср.
глаг. им.