а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвикне

одвикнат; одвикни, одвикнете; одвикнав, одвикнаа; одвикнал; одвикнат; (ќе) одвикнев, (ќе) одвикнеа; (ќе) одвикнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13163
1. Натера некој да се откаже од некаква навика, одучи некого од нешто.
Англиски: give up Албански: lë, heq dorë
Примери:
Го одвикнав синот да јаде со отворена уста.
Таа го одвикна мажот да излегува секоја вечер.
2. се одучи
Англиски: give up Албански: heq dorë
Примери:
Одвикна од пиење.
Одвикна од излегување.
3. (се одвикне) Престане со некаква навика, изгуби навики за нешто, се одучи.
Англиски: stop Албански: ndërprej
Примери:
Се одвикнал од пушење.
Се одвикна да живее на село.
Изведенки
1. одвикнува несв.
(се) одвикнуваат
2. одвикнување ср.
глаг. им.