а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвива

(се) одвиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1945
одвие
Англиски: develop Албански: zhvillon
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Работата не се одвива како што треба.
Настаните се одвиваа брзо.
Евиденцијата се одвиваше по општинските собранија.
Изведенки
одвивање ср.
глаг. им.