а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвива

(се) одвиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1946
одвие
Англиски: develop Албански: zhvillon
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Работата не се одвива како што треба.
Настаните се одвиваа брзо.
Евиденцијата се одвиваше по општинските собранија.
Изведенки
одвивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК