а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвесла

одвеслаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се оддалечи, замине (со чун) веслајќи.
Англиски: row
Примери:
Одвесла на другата страна од реката.