а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвели

одвелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44490
Одрече, отфрли, повлече даден збор.
Англиски: deny
Примери:
Штом така велиш, така нека биде, немој потоа да одвелиш.
Изведенки
1. одвелува несв.
одвелуваат
2. одвелување ср.
глаг. им.