а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одведе

одведат; одведи, одведете; одведов, одведоа; одвел; одведев, одведеа; одведел; одведен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1341
1. Однесе некого од едно место на друго.
Англиски: lead Албански: shpie, çon
Примери:
Таа ги одведе гостите во гостинската соба.
Заробениот војник го одведоа кај командантот.
Тој го одведе добитокот на пасење.
2. Однесе некого некаде следејќи пат, траги.
Англиски: lead Албански: shpie
Примери:
Патот нѐ одведе во едно запустено село.
Трагите го одведоа кучето до ранетата лисица.
3. Однесе некого со сила.
Англиски: lead Албански: shpie, dërgon
Примери:
Девојката ја одведоа од дома.
Заробениците ги одведоа в затвор.
4. За вода - одбие, одврати, смени тек.
Англиски: divert Албански: ndërron drejtimin
Примери:
Тој ја одведе водата од каналот.
5. Доведе до нова состојба, промени нешто.
Англиски: lead Албански: shpie, sjellë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Твојата тврдоглавост нѐ одведе до пропаст.
Долгите прошетки ми ги одведоа мислите на друга страна.
Изведенки
1. одведува несв.
одведуваат
2. одведување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК