а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвај

Вид збор: Прилог
1. едвај
Англиски: barely
Примери:
Одвај заспав синоќа.
Одвај стоеше на нозе.
Одвај чекореше.
2. едвај (временски)
Англиски: finaly
Примери:
Одвај сега разбрав дека била болна.
Одвај тогаш почна да работи.
Имаше одвај деветнаесет години.
3. За означување помал степен, интензитет на некое дејство, особина.
Англиски: barely
Примери:
Прозбори одвај чујно.
Лисјата се одвај зажолтени.
Шишето одвај да е отпразнето.
4. Во тој момент, штотуку.
Англиски: just
Примери:
Одвај легнав да се одморам, ме повикаа на состанок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи