а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одважи

(се) одважат; одважил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17877
Собере храброст, покаже храброст, се охрабри.
Англиски: dare
Примери:
Тој еден ден се одважи и застана пред неговите врати.
Изведенки
1. одважен прид.
одважниот
2. одважност ж.
Пример: Јас сум горд на нивната одважност.
3. одважува несв.
одважуваат
4. одважување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК