а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбутне

одбутнат; одбутни, одбутнете; одбутнав, одбутнаа; одбутнал; одбутнат; (ќе) одбутнев, (ќе) одбутнеа; (ќе) одбутнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47414
Оттурне некого или нешто.
Англиски: push away
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој го одбутна детето.
Таа му ја одбутна раката.
Изведенки
одбутнува несв.
одбутнуваат