а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбули

одбулат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45556
1. Симне некому од главата или лицето зар, фереџе (на муслиманска жена).
Албански: zbuloj ferexhen
Примери:
Тој се доближи до девојката и ја одбули.
2. (се одбули) Симне од себе зар, фереџе.
Албански: heq ferexhen
Примери:
Штом влегоа внатре, таа се одбули.
Изведенки
1. одбулува несв.
(се) одбулуваат
2. одбулување ср.
глаг. им.