а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одброи

одбројат
Вид збор: Глагол, свршен
Оддели, одвои дел од нешто со броење.
Англиски: count out Албански: numroj
Примери:
Одброи десет златници и му ги даде на чорбаџијата.
Ги одброи последните секунди до нејзиното заминување.
Изрази
Одброени ми (ти, му...) се деновите - нема уште долго да постои, да живее.
Изведенки
1. одбројува несв.
одбројуваат
2. одбројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи