а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбран

одбрани
Вид збор: Придавка
1. Што се изделува, се истакнува според определени, обично построги, мерила.
Англиски: choice
Примери:
одбрана војска, одбрани гости
Одбрани песни
2. Што е подобар, најдобар по квалитет.
Англиски: exquisite
Примери:
одбрани плодови, одбрани вина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи