а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбранбен

одбранбени
Вид збор: Придавка
Што се однесува на одбрана, што служи за одбрана.
Англиски: defensive
Употреба: Воен термин
Примери:
Одбранбена војна.
Одбранбена линија.
Одбранбени средства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи