а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбради

одбрадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одврзе, симне од глава шамија, шал одврзувајќи ги краиштата од под брадата.
Англиски: untie Албански: zgjidh
Примери:
Таа го одбради девојчето и му ја расчешла косата.
2. (се одбради) Си одврзе, си симне од глава шамија, шал одврзувајќи ги краиштата од под брадата.
Албански: zgjidh
Примери:
Жената се одбради кога излезе во црквата.
Изведенки
одбрадува несв.
(се) одбрадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи