а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбој

мн. одбои
Вид збор: Именка, машки род
1. Одбивање, одвраќање на нешто.
Англиски: rebound Албански: refuzim
Примери:
Никој не настрада од одбојот на стрелите.
2. Сигнал за престанување на тревога, за повлекување и cл.
Англиски: withdrawal Албански: tërheqje
Употреба: Воен термин
Примери:
Штом отсвирија одбој, војската се повлече од градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи