а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбојник

мн. одбојници
Вид збор: Именка, машки род
1. Најиздадениот преден и заден дел од автомобил што служи за заштита при удар.
Англиски: bumper Албански: parakolp
Употреба: Технологија
2. Предмет, преграда, пречка покрај пат за одбивање при евентуален удар, пад и сл.
Англиски: bumper Албански: parakolp
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи