а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбојка

( едн.) одбојката
Вид збор: Именка, женски род
Вид спортска игра во која играчите ја одбиваат топката со раце и ја префрлаат преку мрежата.
Англиски: volleyball
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи