а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбојкар

мн. одбојкари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што игра одбојка.
Примери:
Млади одбојкари.
Изведенки
одбојкарка ж.
мн. одбојкарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи