а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбор

мн. одбори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3258
1. Група од избрани или именувани лица која претставува некој орган на власта или правно тело со определени задолженија.
Англиски: committee Албански: këshilltar
Употреба: Административен термин
Примери:
Управен одбор.
Извршен одбор.
Месни одбори.
2. Место, просторија во која е сместен и работи одборот.
Албански: këshilli
Примери:
Го фатија и го спроведоа во одборот.
Оди до одборот, види што се случува.
3. Тоа што е одбрано, избрано според определени критериуми.
Англиски: selection Албански: përsgjedhje
Примери:
Одбор јунаци.
Одбор гости.
Одбор грозје.
Изведенки
одборски прид.
одборскиот
Во врска со одбор.
Пример: Одборска седница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК