а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одборчи

(се) одборчат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) оддолжи.
Англиски: repay Турски: borç
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. одборчува несв.
(се) одборчуваат
2. одборчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи