а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одборник

мн. одборници
Вид збор: Именка, машки род
Член на одбор.
Примери:
Градски одборници.
Изведенки
одборнички прид.
одборничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи