а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одболедува

одболедуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прележи некаква болест.
Англиски: endure Албански: shërohem nga smundja
Примери:
Ја одболедува треската за неколку дена.
2. Преболи, прежали некого.
Албански: pushoj së mbajturi zi
Примери:
Таа го одболедува загинувањето на мажот
3. Осети, доживее болка поради нешто.
Англиски: suffer Албански: ndjej dhimbje
Примери:
Тој ја одболедува непријатната средба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи