а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбоен

одбојниот
Вид збор: Придавка
Што одбива, што е во врска со одбивање.
Англиски: repulsive
Примери:
Одбоен став.
Одбојна сила.
Изведенки
1. одбојно прил.
Пример: Го пречека одбојно.
2. одбојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи