а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одблизу

Вид збор: Прилог
1. Од непосредна близина, од мало, блиско растојание.
Примери:
Го видов одблизу.
2. внимателно, конкретно, објективно
Англиски: carefully
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја запознав одблизу вистинската состојба на работите.
Изведенки
одблиску прил.
Пример: Гласот се слушаше одблиску.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи