а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одблесок

мн. одблесоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Одбиена светлина, отсјај.
Англиски: reflection Албански: reflektim
Примери:
Сончев одблесок.
Огнен одблесок.
Сребрени одблесоци на роса.
2. Нешто што остава трага.
Англиски: impression Албански: përshtypje, mbresë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Поетски одблесок.
Сценски одблесоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи