а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одблесне

одблеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Одбие светлина, создаде одблесок.
Англиски: reflect
Примери:
Месечината одблесна по мирната водна површина.
Врз цветовите одблеснаа капки роса.
Изведенки
1. одблеснува несв.
одблеснуваат
2. одблеснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи