а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбиток

мн. одбитоци
Вид збор: Именка, машки род
Дел што се одбива од нешто.
Англиски: reduction
Примери:
На вработените им се исплатуваа 80 отсто од месечната плата, а сега 70 отсто, односно одбитоците наместо 20, сега изнесуваат 30 отсто од платата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи