а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбирачка

(едн.) одбирачката
Вид збор: Именка, женски род
1. разбирање, cфаќање
Англиски: understanding Албански: mirëkuptim
Употреба: Разговорно
Примери:
Нема одбирачка со овој човек.
2. Жена одбирач.
Англиски: selector Албански: përzgjedhëse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи