а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбив

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Одбивање, престанување да цица.
Албански: ndërpren të thithuri
Употреба: Медицина
Примери:
По одбивот, детето стана многу раздразливо.
2. Време на одбивање од цицање.
Употреба: Медицина
Примери:
Да ми заколеш јагне на одбив.
3. Одбивање, промена на воден тек.
Албански: ndrrim, ndryshim kahje
Употреба: Географија
Примери:
Одбив на река.