а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбере

одберат; одбери, одберете; одбрав, одбра, одбраа; одбрал; одбран; (ќе) одберев, (ќе) одбереа; (ќе) одберел; одберен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2139
Направи избор, избере, издвои нешто, се определи за нешто.
Англиски: choose
Примери:
Одбрав златен прстен со рубин.
Тој си одбра девојка од селото.
Него го одбраа за кмет.
Изрази
Одбере гајле - престане да се грижи за некого или за нешто.