а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбере

одберат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи избор, избере, издвои нешто, се определи за нешто.
Англиски: choose
Примери:
Одбрав златен прстен со рубин.
Тој си одбра девојка од селото.
Него го одбраа за кмет.
Изрази
Одбере гајле - престане да се грижи за некого или за нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи