а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбегне

одбегнат; одбегни, одбегнете; одбегнав, одбегнаа; одбегнал; одбегнат; (ќе) одбегнев, (ќе) одбегнеа; (ќе) одбегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6734
1. Избега, побегне од некого или од нешто.
Англиски: escape Албански: ikë, largohem, arratisem
Примери:
Јас одбегнав од дома.
Тие одбегнаа во планината.
Тој не успеа да одбегне од судбината.
2. Избегне да направи нешто, не направи нешто.
Англиски: evade Албански: shmangem
Примери:
Тој одбегна да одговори на прашањето.
Таа одбегна да разговара за делба на имотот.
3. Избегне средба со некого, не сака да види некого.
Англиски: avoid Албански: shmangem
Примери:
Се плашеше од неа и настојуваше да ја одбегне.
Таа го одбегна неговиот поглед.
Ме одбегнаа сосема и ме заборавија.
4. Избегне нешто, се тргне, се заштити од нешто.
Англиски: avoid Албански: shmangem, largohem
Примери:
Одвај ја одбегнавме силната бура.
Тој го одбегна ударот на секирата.
Изведенки
1. одбегнува несв.
одбегнуваат
2. одбегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК