а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ода

мн. оди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6570
Свечена лирска песна во која се воспева некоја значајна личност, историски настан, идеја и сл.
Англиски: ode Албански: ode
Употреба: Литература
Примери:
Ода на радоста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК