а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одар

мн. одри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8641
1. Издигнато место, обично со дрвени штици, покрај ѕид во соба, кое служи за седење и за лежење.
Англиски: stretcher Албански: barelë, arkë
Примери:
Во ќошот на одајата се наоѓаше одарот прекриен со килим.
2. Дрвено легло, дрвен кревет.
Англиски: stretcher Албански: krevat druri
Примери:
Тој лежеше на одарот направен од оревово дрво.
3. Легло на кое лежи мртовецот до неговото закопување.
Англиски: bier Албански: arkivol
Примери:
Смртен одар.
Пријдовме кон одарот на покојната.
Изведенки
одарче ср.
мн. одарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК