а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оданочи

оданочат; оданочил; оданочен
Вид збор: Глагол, свршен
Воведе данок, определи износ или висина на данок.
Англиски: tax Албански: tatoj, taksoj
Употреба: Економија
Примери:
Владата го оданочи увозот на земјоделски производи.
Изведенки
1. оданочува несв.
оданочуваат
2. оданочување ср.
глаг. им.