а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одамнешен

одамнешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11095
1. Што се случил одамна, пред многу време.
Примери:
Одамнешни настани.
Одамнешни времиња.
2. Што е од пред многу време а и сега трае.
Примери:
Одамнешна желба.
Одамнешни пријатели.