а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одаде

одадат; одај, одадам; одајте; одадов, одадоа; одал; одадев, одадеа; одадел; одаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28223
1. Поткаже, издаде, предаде некого.
Англиски: betray Албански: lajmëroj tinzë, tradhtoj
Примери:
Тој ги одаде своите другари партизани.
2. Открие, обелодени нешто.
Англиски: reveal Албански: zuloj
Примери:
Ти ја одаде нашата тајна.
3. (се одаде) Се открие, покаже мисли, чувства и сл.
Англиски: reveal Албански: zbuloj
Примери:
Тој се одаде заборавајќи со кого зборува.
Изведенки
1. одава несв.
(се) одаваат
2. одавање ср.
глаг. им.