а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огромен

огромни
Вид збор: Придавка
Ранг: 476
1. Што е многу голем, што има големи димензии.
Англиски: huge
Примери:
огромна зграда
огромна шума
огромно буре
огромни бранови
2. Што има голема сила, моќ, значење.
Англиски: immense
Примери:
огромен напор
огромна брзина
огромно влијание
Изведенки
огромност ж.