а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огризок

мн. огризоци
Вид збор: Именка, машки род
Остаток од тоа што е јадено или гризено.
Англиски: leftover
Примери:
Огризоците од јаболката му ги фрли на прасето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК