а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огризе

огризат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгризе, изеде нешто со гризење.
Англиски: chew
Примери:
Ги огриза коските од месото.
Изведенки
1. огризува несв.
огризуваат
2. огризување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи