а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огреши

огрешат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да направи грев, да згреши.
Англиски: sin Албански: mëkatoj
Примери:
Тие се обидоа да го огрешат младиот калуѓер.
2. (се огреши) Направи грев, згреши.
Англиски: sin Албански: mëkatoj, bëj gjynah
Примери:
Тој се огреши спрема мене.
Тие се огрешија пред господа.
Изведенки
1. огрешува несв.
(се) огрешуваат
2. огрешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи