а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огрев

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Материјал што служи за горење заради затоплување (дрва, јаглен).
Англиски: fuel Албански: ngrohje
Примери:
Управата не можеше да обезбеди огрев за сите.
Тие одвај ја поминаа зимата без леб и огрев.
2. изгрев
Англиски: sunrise Албански: agim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи