а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огрди

огрдат; огрди, огрдете; огрдев, огрдеа; огрдел; (го) огрдив, (го) огрдија; (го) огрдил; огрден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25761
1. Стане грд.
Англиски: disfigure Албански: shëmtoj, shfytyroj
Примери:
Тој огрде од тешката работа.
Таа предвреме остаре и огрде.
2. Направи некој да стане грд.
Англиски: disfigure Албански: shëmtoj
Примери:
Брчките му го огрдија лицето.
3. Направи нешто да стане грдо.
Англиски: disfigure Албански: shëmtoj
Примери:
Ѓубрето што остана одзади го огрди цел двор.
4. (се огрди) Стане грд.
Англиски: disfigure Албански: shëmtohem
Примери:
Таа се огрде од плачење.
Изведенки
1. огрдува несв.
(се) огрдуваат
2. огрдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК