а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огранок

мн. ограноци
Вид збор: Именка, машки род
Помала организациска единица, понизок дел од организација, партија и сл.
Англиски: branch
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи