а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ограничувачки

ограничувачкиот
Вид збор: Придавка
Што ограничува, што поставува некакво ограничување.
Англиски: limiting
Примери:
Ограничувачки фактори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи